Astronomia
  Wiw.pl   Na bieżąco:  Informacje   Co nowego   Matematyka i przyroda:  Astronomia   Biologia   Fizyka   Matematyka   Modelowanie rzeczywistości   Humanistyka:  Filozofia   Historia   Kultura antyczna   Literatura   Sztuka   Czytaj:  Biblioteka   Delta   Wielcy i więksi   Przydatne:  Słowniki   Co i gdzie studiować   Wszechświat w obrazkach    
  Jesteś tutaj:   Wirtualny Wszechświat > Astronomia > Badania kosmiczne  
  Tematy
- Historia astronomii
- Narzędzia i metody astronomii
- Astronomia sferyczna i praktyczna
- Badania kosmiczne
- Wprowadzenie
- Badania Ziemi
- Sondowanie Układu Słonecznego
- Układ Słoneczny
- Słońce
- Galaktyki
- Kosmologia
- Gwiazdozbiory całego roku
- Eseje

  Szukacz
Sondowanie Układu Słonecznego
 
    [ 1 ]    [ 2 ]    [ 3 ]    [ 4 ]    [ 5 ]    [ 6 ]    [ 7 ]
 
   [ 8 ]    [ 9 ]    [ 10 ]    [ 11 ]    [ 12 ]    [ 13 ]

Misja Viking rozpoczęła się wystrzeleniem w 1975 r. w kierunku Marsa dwóch identycznych sond kosmicznych (o masie 3399 kg): Viking 1 (20 sierpnia) i Viking 2 (9 września). Pierwsza z nich doleciała do Czerwonej Planety 19 czerwca 1976 r. i została wprowadzona na orbitę okołomarsjańską, której perycentrum i apocentrum wynosiły, odpowiednio, 1,5 tysiąca i 50 tysięcy km, a okres obiegu 42 godz. 37 min. Odłączony od niej lądownik (o masie 1120 kg) osiadł łagodnie na planecie 20 lipca 1976 r. Viking 2 dotarł do Marsa 24 lipca 1976 r. i stał się jego sztucznym satelitą, zbliżając się do planety na odległość 1,5 tysięcy km (perycentrum) i oddalają maksymalnie na 35 tysięcy km (apocentrum); okres obiegu wynosił 27 godz. 24 min. Lądownik Vikinga 2 osiadł na planecie 7 sierpnia 1976 r. Obie części orbitalne przekazały na Ziemię ponad 50 tysięcy zdjęć powierzchni planety o zdolności rozdzielczej poniżej 100 m oraz obrazy naturalnych satelitów Marsa o zdolności rozdzielczej dochodzącej nawet do 25 m. Lądowniki zrobiły zdjęcia swego otoczenia, na których rozróżnia się szczegóły milimetrowych rozmiarów. Wykonały także badania fizycznych i chemicznych właściwości gruntu i atmosfery oraz analizy, mające na celu wykrycie ewentualnej aktywności biologicznej. Żadnych form życia nie stwierdzono, co oczywiście nie jest jeszcze dowodem na to, że go na Marsie nie ma. Część orbitalna Vikinga 2 zamilkła w lipcu 1978 r., a Vikinga 1 w sierpniu 1980 r. Działanie lądownika Vikinga 2 ustało w marcu 1980 r., a swą pracę lądownik Viking 1 zakończył na rozkaz z Ziemi w listopadzie 1982 r.


...powiększenie
>>>
Kolejne etapy lądowania sondy Viking na powierzchni Marsa. Ryc. NASA.
...powiększenie
>>>
Orbiter sondy Viking fotografujący powierzchnię Czerwonej Planety. Ryc. NASA.
...powiększenie
>>>
Panoramiczne zdjęcie powierzchni Marsa, wykonane przez lądownik Viking 2. Fot. NASA.

...powiększenie
>>>
Dwie sondy Fobos 1 i Fobos 2 (o masie 2600 kg) zostały wystrzelone w kierunku Marsa, odpowiednio, 7 i 12 lipca 1988 r. Fobos 2 miał zrzucić na powierzchnię księżyca Marsa, Fobosa, dwa próbniki. Zanim do tego doszło, łączność z sondami została utracona. Ryc. NASA.

...powiększenie
>>>
Marsjańska panorama przesłana na Ziemię przez lądownik Mars Pathfinder. Fot. NASA.
...powiększenie
>>>
Pojazd Sojourner przy marsjańskim głazie, który otrzymał imię Yogi. Fot. NASA.

Po ogromnym sukcesie, jakim okazała się misja Viking, próby dalszych sondowań Marsa przynosiły, niestety, porażki. W 1989 r. utracono kontakt z dolatującymi do Marsa dwiema sondami Fobos, które miały bardzo ambitny program zbadania nie tylko planety, lecz także jej księżyca, Fobosa, poprzez zrzucenie na jego powierzchnię dwóch lądowników, z których jeden miał zostać zakotwiczony w gruncie, a drugi poruszać się po powierzchni. W 1993 r. zamilkła sonda Mars Observer - na 3 dni przed wejściem na orbitę wokół planety, której miała stać się sztucznym satelitą. Program badawczy tej sondy częściowo realizuje Mars Global Surveyor, który został wystrzelony z Ziemi 6 listopada 1996 r. i od marca 1998 r. okrąża Marsa po orbicie biegunowej w odległości około 400 km od powierzchni planety.

Wystrzelona 4 grudnia 1996 r. amerykańska sonda Mars Pathfinder umieściła 4 lipca 1997 r. na powierzchni Czerwonej Planety sterowany z Ziemi pojazd Sojourner, który poruszał się ze średnią prędkością 0,7 cm/s i przebył po powierzchni Marsa dystans około 100 m, oddalając się kilka metrów od lądownika. Kompleks badawczy, złożony z sondy Mars Pathfinder i pojazdu Sojourner (nazwany stacją kosmiczną im. Carla Sagana, amerykańskiego uczonego i popularyzatora astronomii, zmarłego w 1996 r.), działając do 27 września 1997 r., wzbogacił naszą wiedzę o glebie, rumowisku skalnym i warunkach klimatycznych na powierzchni Marsa oraz dostarczył danych świadczących o istnieniu w przeszłości wody na zupełnie suchym dziś obszarze. Nie udał się, niestety, start rosyjskiej sondy Mars-96 17 listopada 1996 r., na której pokładzie znajdowała się aparatura naukowa zbudowana w wielu krajach, m.in. w Polsce. Fiaskiem zakończyła się także amerykańska misja Mars Surveyor '98. Nie powiodło się ani wprowadzenie na orbitę okołomarsjańską sondy Mars Climate Orbiter 23 września 1999 r., ani lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety sondy Mars Climate Lander 3 grudnia 1999 r. Japońska sonda marsjańska Nozomi, która została wystrzelona z Ziemi 4 lipca 1998 r., ma być wprowadzona na orbitę okołomarsjańską dopiero w grudniu 2003 r. Sondowanie Marsa okazało się bardzo trudnym zadaniem.

    [ 1 ]    [ 2 ]    [ 3 ]    [ 4 ]    [ 5 ]    [ 6 ]    [ 7 ]
 
   [ 8 ]    [ 9 ]    [ 10 ]    [ 11 ]    [ 12 ]    [ 13 ]

Wiw.pl  |  Na bieżąco  |  Informacje  |  Co nowego  |  Matematyka i przyroda  |  Astronomia  |  Biologia  |  Fizyka  |  Matematyka  |  Modelowanie rzeczywistości  |  Humanistyka  |  Filozofia  |  Historia  |  Kultura antyczna  |  Literatura  |  Sztuka  |  Czytaj  |  Biblioteka  |  Delta  |  Wielcy i więksi  |  Przydatne  |  Słowniki  |  Co i gdzie studiować  |  Wszechświat w obrazkach