Informacje
  Wiw.pl   Na bieżąco:  Informacje   Co nowego   Matematyka i przyroda:  Astronomia   Biologia   Fizyka   Matematyka   Modelowanie rzeczywistości   Humanistyka:  Filozofia   Historia   Kultura antyczna   Literatura   Sztuka   Czytaj:  Biblioteka   Delta   Wielcy i więksi   Przydatne:  Słowniki   Co i gdzie studiować   Wszechświat w obrazkach    
  Jesteś tutaj:  Wirtualny Wszechświat > Informacje > Nowinki 2000-2002 > Kultura antyczna > Nowinka z dn. 20-03-2001  
 Jesteś tutaj
nowinka:
Łacina i antyk w sieci
autor:
Súrion Epeirodis (JC)
z dnia:
20-03-2001

Łacina i antyk w sieci
Wydawać by się mogło, że internet, będący już specyficzną dziedziną życia wielu ludzi, idzie wyłącznie z duchem czasu i rozwijającej się technologii, że nie ma tam miejsca na przeszłość. Nie do końca jednak tak jest. Okazuje się bowiem, że można w nim znaleźć wiele specjalistycznych witryn poświęconych historii, zaginionym cywilizacjom, dawnym epokom, lingwistyce, a przede wszystkim językowi łacińskiemu i antykowi (włączając Egipt oraz Babilonię). I nie są to byle jakie witryny!

Można je ogólnie podzielić na te, które są swoistymi bibliotekami wirtualnymi tekstów, oraz takie, które dostarczają ogółu informacji o antyku jako epoce. Są też doskonałe słowniki łacińskie - choć prawie wszystko to utworzone zostało z myślą o ludziach władających angielskim.

Zajmę się omówieniem najciekawszych z tych serwisów. Zacznijmy od archiwów i słowników:

The Latin Library - Moim zdaniem jest to najbogatsza biblioteka internetowa tekstów łacińskich - zarówno tych klasycznych, jak i późniejszych. Są tam dzieła Cezara, Cycerona, Apulejusza, Katullusa, Owidiusza, Liwiusza, Horacego, Neposa, Salustiusza, Seneki, Tacyta, Wergiliusza i wielu, wielu innych . Są również pisma o prawie Rzymskim (przydatne na przykład dla studentów prawa na pierwszym roku, a może i później), pisma chrześcijańskie (Confessiones św. Augustyna, Stary i Nowy Testament, hymny), dzieła średniowieczne, pisma neolatynistyczne i, oczywiście, miscellanea, których nie dało się nigdzie przyporządkować. Witryna ta ma przydatny indeks autorów, co ułatwia wyszukiwanie interesujących nas treści.

Strona jest częścią większego projektu The Classics, utworzonego przy Ad Fontes Academy. Warto ją odwiedzić, choćby ze względu na ciekawy zestaw odnośników.

Lector Longiquus - "Czytelnik zdalny"? Chyba tak można by tę nazwę przetłumaczyć. Zbiorek tekstów, raczej ubogi, ale większość z nich przygotowano z myślą o (dosłownie) czytelniku, zachowując duże odstępy między wierszami. Nie jest to jednak strona zachwycająca.

Wulgata - Tekst Wulgaty w plikach .txt. W żaden sposób nie opracowany graficznie.

The Perseus Project - Lewis & Short Latin Dictionary - Oto kolejny serwis bogaty w teksty źródłowe z antyku. Teksty te są znakomicie przygotowane do analizy. Mogą one być po angielsku (z bogatym zestawem przypisów w postaci hiperłączy), po łacinie i po grecku (każde słowo jest odnośnikiem do jego tłumaczenia). Główną atrakcją tej witryny jest słownik oferujący wiele możliwości wyszukiwania. Można więc go wertować w obie strony: ang.-łac., łac.-ang. i ang.-gr., gr.-ang. Można określonej sekwencji liter szukać w słowniku normalnie (czyli od początku wyrazu) lub a tergo (tzn. od tyłu, a zatem według końcówek wyrazów, co pozwala na znalezienie wyrazów kończących się np. na -itas, albo -eus, a taki wariant ma wielkie znaczenie dla lingwistyki samej w sobie), lub w dowolnym miejscu wyrazu, zaś rezultaty wyszukiwania można wyświetlić alfabetycznie albo w kolejności powszechności używania. Ciekawostką słownika jest to, że posiada on statystki występowania wyrazów u autorów klasycznych i we własnej bazie tekstów. Przy każdej definicji podaje wyrazy bliskoznaczne i odpowiednik grecki. Potrafi rozpoznać warianty gramatyczne i jeśli taki został podany w zapytaniu, wyświetla stosowny komunikat. Pracując przy komputerze nad tekstami łacińskimi właśnie z tego słownika korzystam i nigdy jeszcze mnie nie zawiódł. Polecam szczególnie.

Latin Dictionary and Grammar Aid - Słownik łac.-ang. i ang.-łac. z niewielką pomocą gramatyczną. Posiada teoretycznie możliwość wyszukiwania według rdzenia i końcówki, ale chyba nie zawsze działa to tak, jak należy.

Latin-English Dicionary - Prosty, ale praktyczny słownik łacińsko-angielski. Można go ustawić, czy ma być "czuły" na formy deklinacyjne, czy nie.

Poniżej podaję odnośniki do serwisów traktujących o antyku ogólnie. Nie jest ich mało, a sama ich obecność świadczy chyba o pewnym zapotrzebowaniu na takie informacje:

OBTA - Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną. Znajdziemy tu informacje o MISH-u, dziele tego ośrodka i o Artes Liberales, dość specyficznej formie studiowania międzyuczelnianego. Są też ciekawe odnośniki do innych stron.

Letnia Szkoła Języków i Kultury Antycznej - Strona Polskiego Stowarzyszenia Klasyków o nie odbywających się ostatnio wyjazdach w plener, których celem miało być nauczanie greki, łaciny, a kiedyś nawet sanskrytu.

The Indo-European Database - Doskonała i wysoce specjalistyczna strona pełna artykułów, esejów na tematy ściśle lingwistyczne. Wśród języków nowożytnych jest tu całe mnóstwo języków antycznych, ich dialektów, odmian. Można poznać ich historię, rozwój itd.

Voices of stone - Dość bogata strona o językach antycznej Italii. Najwięcej uwagi poświęca się językowi etruskiemu.

15 Ancient Greek Heroes - Jak sama nazwa wskazuje witryna o 15 bohaterach antycznej Grecji. Całość opiera się na Żywotach Plutarcha.

Greek Literature in Translation - Kilka greckich dzieł tłumaczonych na język angielski (Sofokles, Ajschylos, Homer, Safona).

Ancient-Greece - Historia, kultura, architektura, geografia, mitologia antycznej Grecji.

Ancient Greek Music - Muzyka starożytnej Grecji z przykładowymi plikami dźwiękowymi.

Medicina Antiqua - Strona o antycznej medycynie.

Exploring Ancient World Cultures - Zbiór wiedzy o kulturach antycznych, lecz nie tylko Grecji i Rzymie, lecz również Chinach, Islamie itd.

Ships of Ancient Greece - Tematyka, nie ma co, ciekawa: okręty Grecji starożytnej. Jest tu duży zestaw odnośników do stron o pokrewnej tematyce i bibliografia.

The Seven Wonders of Ancient World - Opis i obrazy siedmiu cudów starożytnego świata.

Latina-PL - Strona między innymi o polskiej grupie dyskusyjnej poświęconej językowi łacińskiemu i antykowi. Zawiera trochę tekstów: mowy i dzieła filozoficzne Cycerona, Eneidę Wergiliusza, pamiętniki Cezara i inne.

Mogę jedynie wyrazić swój żal, że polskiego środowiska naukowego nie stać na wysiłek, aby udostępnić tego typu witryny w polskim Internecie. Mam nadzieję, że może to wkrótce nastąpi. Słyszy się różne głosy mówiące, że wiedza klasyczna wraca w łaski i zdobywa znowu popularność. Oby rzeczywiście tak było...

Súrion Epeirodis (JC)
[  góra strony  ]

Wiw.pl  |  Na bieżąco  |  Informacje  |  Co nowego  |  Matematyka i przyroda  |  Astronomia  |  Biologia  |  Fizyka  |  Matematyka  |  Modelowanie rzeczywistości  |  Humanistyka  |  Filozofia  |  Historia  |  Kultura antyczna  |  Literatura  |  Sztuka  |  Czytaj  |  Biblioteka  |  Delta  |  Wielcy i więksi  |  Przydatne  |  Słowniki  |  Co i gdzie studiować  |  Wszechświat w obrazkach